چهارشنبه 3 مرداد 1403

آمریکا سیلی خورده، شما چرا گریه می‌کنید؟

مدیرمسؤول کیهان گفت: کسانی که با اصل و اساس سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین مخالفت می‌کنند، اگر احمق و یا دیوانه نباشند، بی‌تردید در پی خیانت به کشورشان هستند و حالت چهارمی وجود ندارد.

حسین شریعتمداری: آمریکا سیلی خورده، شما چرا گریه می‌کنید؟

به گزارش اخبار بناب به نقل از خبرگزاری فارس، حسین شریعتمداری مدیرمسؤول روزنامه کیهان اظهار داشت:‌ رابطه اقتصادی و سیاسی و همکاری چندجانبه با کشورهای دیگر یک اصل پذیرفته شده در عرف بین المللی است و هیچ کشوری از برقراری این رابطه بی نیاز نیست و البته بدیهی است در برقراری این روابط هر یک از طرفین سود و زیان خود را به محاسبه می‌نشینند. این گزاره به اندازه ای بدیهی و ضروری است که نفی آن با هیچ منطقی سازگار نیست.

شریعتمداری در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس که برخی مخالفان این توافق راهبردی را با سیاست نه شرقی و نه غربی اعلام‌شده از سوی حضرت امام(ره) مغایر می‌دانند، گفت: در این باره اشاره به چند نکته ضروری است. اول آن که منظور مبارک حضرت امام(ره) از سیاست نه شرقی و نه غربی عدم وابستگی به شرق و غرب است نه انزوای سیاسی. حضرت امام می فرمایند: «ما می خواهیم روابط حسنه با احترام متقابل نسبت به همه داشته باشیم و اگر چنانچه ما احتیاج به یک چیز داشته باشیم و آنها احتیاج به یک چیز داشته باشند تبادل کنیم مگر این که دولت‌هایی باشند که با ما خلاف رفتار کنند»  و تاکید می فرمایند آمریکا شیطان بزرگ است و لایق رابطه نیست. دوم اینکه منظور حضرت امام(ره) شرق و غرب سیاسی است نه جغرافیایی و این بلوک‌بندی با فروپاشی شوروی سابق که اردوگاه شرق بود از بین رفته است یعنی دقیقاً همان که امام راحل‌مان پیش بینی کرده بودند. حضرت امام در همان مصاحبه، از کسانی که نه شرقی و نه غربی را به عدم  رابطه با کشورهای دیگر معنی می کنند با عنوان افراد جاهل و یا مغرض یاد کرده و می فرمایند: «این معنا که گاهی اهل غرض و جهال آن را بیان می کنند؛ یا نمی فهمند یا غرضی دارند زیرا تا انسان جاهل یا مخالف با اصل نظام نباشد نمی تواند بگوید یک نظام باید از دنیا منعزل باشد. ما با هیچ ملتی بد نیستیم. ما به حسب طبع اولیه می خواهیم با همه دولتها دوست باشیم». البته حضرت امام(ره‌‎) اسرائیل را به دلیل جعلی بودن و آمریکا را به علت سلطه گری و دشمنی با ایران اسلامی از این قاعده مستثنا کردند. شریعتمداری در ادامه گفت: این نکته هم قابل توجه است که در همان دوران حضرت امام، با شوروی سابق رابطه داشتیم و در همان حال اشغال افغانستان توسط شوروی را به شدت محکوم می کردیم و حزب توده را که در حرکتی خیانت آمیز، اهداف شوروی را دنبال می‌کرد قلع و قمع کردیم. 

مدیرمسؤول کیهان در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره واکنش غرب نسبت به برنامه همکاری ۲۵ ساله ایران و چین گفت: همانگونه که شاهد بوده اید، آمریکا و اروپا از این توافقنامه به شدت عصبانی هستند چرا که روال غلط و خسارت بار کنونی را به نفع کشورمان که البته منافع چین را هم در خود دارد، برهم می زند. دو روز پیش، جو بایدن در پاسخ به خبرنگاری که پرسیده بود از معاهده ایران و چین نگران نیستید، گفته بود: «یک سال است از این معاهده نگرانم!». و یا همین امروز اورشلیم‌‌پست با تیتر درشت نوشته است: «خبر معاهده ایران و چین خبر بسیار تلخی برای اسرائیل است» و حق هم دارند زیرا با این معاهده از بن‌بستی که متاسفانه به علت نابلدی و بعضاً در پی خیانت بعضی‌ها به ایران تحمیل شده بود خارج می شویم و می توانیم تحریم های آمریکا را خنثی کنیم.

مدیرمسؤول کیهان گفت: شما نگاهی به هیاهو و جیغ و داد مقامات آمریکائی و اروپائی بیندازید! این همه عصبانیت و ابراز نگرانی آن هم از سوی دشمنان تابلودار ایران اسلامی برای چیست؟!

وی افزود: جیغ و داد جریان غربگرای داخلی هم از همین آبشخور است. این جریان مرموز سیاسی، دنیا را در آمریکا و اروپا خلاصه می کند و نگاهی به مواضع و عملکرد آنها نشان می دهد رابطه با غرب را هم در وابستگی به آمریکا و اروپا تعریف می‌کنند و دقیقاً به همین علت است که از سیلی ایران به آمریکا وحشت کرده اند. 

مدیرمسؤول کیهان افزود: همکاری جامع ایران و چین مقدمه تشکیل یک قطب قدرتمند اقتصادی در مقابل غرب است و کمترین نتیجه آن خنثی کردن تحریم هاست که آمریکا و اروپا از آن به عنوان سلاح جنگی علیه کشورمان استفاده می‌کنند؛ این معاهده آمریکا را در این زمینه خلع سلاح می‌کند‌. از این رو، عصبانیت آمریکا و اروپا قابل درک است و باید هم نگران باشند ولی مخالفت غربزده ها با این معاهده را با برداشت از کلام حضرت امام(ره) که به آن اشاره کردم، تنها می‌توان با دو گزینه جهالت و خیانت تعریف کرد!

شریعتمداری در پایان گفت: نباید فراموش کرد اصلی ترین جریان مخالف این معاهده همان جریانی است که از آمریکا خواسته بود علیه ایران دست به تحریم‌های فلج‌کننده بزند!

http://www.akhbarbonab.ir/?p=2785(در یک برگهٔ جدید باز می‌شود)

درباره‌ی سردبیر

سردبیر پایگاه خبری «اخبار بناب»

همچنین ببینید

اقلام اساسی همچنان نابسامان است تنظیم بازار کالاها به کجا رسید - پایگاه خبری اخبار بناب شهرستان بناب

توزیع 992 تن اقلام اساسی در دهه آخر صفر در آذربایجان شرقی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از توزیع مرحله دوم اقلام اساسی شامل برنج تایلندی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − ده =