پنج‌شنبه 10 خرداد 1403

چرا بایداجازه دهیم بچه ها کثیف‌کاری کنند؟

« تا حالا با بچه‌ها غذابازی کردید؟! تا به حال شده با دست به کودکتان غذا بدهید و او هم به شما غذا بدهد؟ اصلا تا حالا شده با بچه بنشینید مایع کیک، کتلت، کوکو و … را دو نفری وَرز بدهید. بعد آن را بپزید و بخورید؟» اگر جواب‌تان به این سوال‌ها منفی است با ما همراه شوید.

14020621000090 Test NewPhotoFree - پایگاه خبری اخبار بناب شهرستان بناب

به گزارش پایگاه خبری اخبار بناب به نقل از فارس؛ «کارگاه تقویت حواس به وسیله بازی در بهترین مرکز رشد خلاقیت » «اولین کارگاه کثیف کاری و تخلیه هیجانی در پایتخت». این روزها کم نیستند پدر و مادرهایی که برای تقویت حواس پنج گانه بچه ها و یا تقویت هوش هیجانی شان حاضرند کلی پول خرج کنند و فرزندانشان را در کارگاه‌هایی با این عناوین دهن پرکن ثبت نام کنند.

در اهمیت تقویت حواس پنچگانه هیچ شکی نیست. روانشناسان معتقدند بهترین راه تقویت حواس پنجگانه کودکان بازی است. این تقویت حواس پنجگانه در کودکی را دست کم نگیرید که تاثیرش را در دوران مدرسه بچه‌ها می‌بینید.

*چرا تقویت حواس پنچگانه در کودکان اهمیت دارد؟

روانشناسان معتقدند کودکانی که حواس پنجگانه شان به وسیله بازی تقویت شده، توانایی تمرکز و توجه بهتری دارند، می‌توانند بهتر در درس خواندن و پیشرفت تحصیلی عمل کنند.کودکانی که حواس بینایی و شنوایی قوی دارند، می‌توانند درک بهتری از دنیای اطراف خودشان داشته ‌باشند.

به همین دلیل هم بسیاری از پدر و مادران دغدغه مند برای تقویت حواس پنجگانه بچه‌ها با بازی حاضرند هزینه حضور آنها در کارگاه های مختلف را پرداخت کنند.

 اما پدر و مادرها از یک اصل و نکته مهم غافل می شوند. اینکه وقتی ما از تقویت حواس پنجگانه به وسیله بازی صحبت می کنیم دقیقا از چه می‌گوییم؟

14020621000091 Test PhotoN - پایگاه خبری اخبار بناب شهرستان بناب

روانشناسان معتقدند بهترین راه تقویت حواس پنجگانه کودکان، بازی است

*حساس نباشید و از چهاردیواری خانه لذت ببرید!

«حمید کثیری»؛ پژوهشگر و تسهیلگر حوزه کودک می‌گوید:« فضای خانه بهترین شرایط را برای تقویت حواس پنچگانه کودک دارد اما به یک شرط. به شرطی که مادران کمی دوز حساسیت شان را پایین بیاورند و اجازه بدهند کودکان از دنیای کودکی‌شان در چهاردیواری خانه لذت ببرند و خودشان هم همراهی اش کنند. یک مثال کاملاً ملموس می‌زنیم که فکر نکنید در کارگاه‌های بازی چند صد هزار تومنی اتفاق خارق العاده ای می‌افتد!»

این پژوهشگر حوزه کودک معتقد است اگر پدر و مادرها یاد بگیرند نگاهشان را تغییر دهند ماجرا خیلی متفاوت تر می‌شود.کثیری مثال‌هایش را خیلی ساده توضیح می‌دهد؛« تا حالا با بچه‌ها غذابازی کردید یا اجازه دادید کودک تان با غذا بازی کند؟! تا به حال شده شما با دست به کودکتان غذا بدهید و او هم به شما غذا بدهد؟ تا حالا شده با بچه بشینید مایه کیک، کتلت، کوکو و … را  دو نفری وَرز بدهید و بعد با همان مایع با کمک بچه ها غذا درست کنید و بخورید؟ مثلا تا حالا شده وقتی به بچه تان ماست می‌دهید یک ماست بازی ترتیب دهید و همدیگر را ماستی کنید؟

14020621000093 Test NewPhotoFree - پایگاه خبری اخبار بناب شهرستان بناب

کودکانی که بیشتر اقدام به لمس کردن، چنگ زدن و چشیدن اشیای اطراف خود می‌کنند، از توانایی بهتری در یادگیری برخوردار هستند!

*کثیف کاری یا تقویت حواس پنجگانه

شاید در نگاه اول شما اسم این بازی‌ها را کثیف کاری بگذارید و اصلا به بچه‌های کوچک اجازه این مدل غذاخوردن را ندهید چه برسد به اینکه خودتان هم بخواهید با آنها شریک شوید، اما باید بدانید که به گفته پژوهشگر حوزه کودک این نوع فعالیت‌های ساده، فراتر از تصور شما برای بچه‌ها لذت بخش است. کثیری می‌گوید:« این نوع بازی ها علاوه بر تقویت حواس پنجگانه مشکل بدغذایی بچه‌ها را برطرف می‌کند، فرآیند زندگی روزانه را برای بچه ها و برای شما لذت‌بخش می‌کند، هر روز تجربیات جدید برای بچه‌ها به همراه دارد و شوق به زندگی کردن را به شما و به بچه ها بر می‌گرداند.»

*برای بچه ها وقت بگذارید

حالا همیشه هم لازم نیست برای تقویت حواس پنج گانه بچه‌ها کثیف کاری راه بیندازید. روانشناسان کودک برای تحقق این هدف مهم بازی های مختلفی را پیشنهاد می‌دهند. یادمان باشد بهترین روش تربیتی کودکان وقت گذاشتن برای آنها و بازی کردن با بچه ها است. کمی خلاقیت به خرج دهید. علی الحساب ما دو بازی  به شما پیشنهاد می‌دهیم.

*دستکش بازی

بازی پنهانی با دستکش یک بازی سرگرم کننده برای تقویت حس لامسه در کودکان است. در این بازی، دستکش را در داخل یک جایی در خانه پنهان کنید.کودک باید با حس بینایی و لامسه آن را پیدا کند. این وسط می توانید کلی بخندید و بچه ها را بخندانید و در یک کلام با بچه هایتان کودکی کنید.

14020621000094 Test NewPhotoFree - پایگاه خبری اخبار بناب شهرستان بناب

*کودک درون‌تان را بیدار کنید!

بازی شنیداری یک بازی خنده‌دار دیگر است که یک تیر است و دو نشان. هم سر بچه‌ها را گرم می‌کند و حس شنوایی‌شان راحسابی تقویت می‌کند و هم اینکه کودک درون پدر و مادرها با این بازی فعال می شود. در این بازی، کودکان باید چشمانشان را ببندند و شما صدایی (مانند صدای پای پلیس یا صدای گوشی همراه) را به آرامی در اتاق ایجاد کنید. کودکان باید با حس شنوایی صدا را شناسایی کنند.

شاید پیش خودتان بگویید چه پیشنهادهای عجیب و غریبی. کثیف کاری در خانه! دستکش بازی! اما توصیه روانشناسان را جدی بگیرید. چون نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد، کودکانی که بیشتر اقدام به لمس کردن، چنگ زدن و چشیدن اشیای اطراف خود می‌کنند، از توانایی بهتری در یادگیری برخوردار هستند!

خبرنگار/ روح اله احمدزاده

درباره‌ی سردبیر

سردبیر پایگاه خبری «اخبار بناب»

همچنین ببینید

140303041415352330146354 - پایگاه خبری اخبار بناب شهرستان بناب

رهبر انقلاب: تشییع رئیس جمهور ریشه مردمی نظام را نشان داد

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با خانواده شهید رئیسی فرمودند: حضور مردم در تشییع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − سه =