یکشنبه 2 آبان 1400

کوه‌هایی که هر روز کوچک‌تر می‌شوند

6ef7cec7571b39477002671dd714beae - پایگاه خبری اخبار بناب شهرستان بناب

کوه‌های قره‌قشون منطقه گردشگری هر روز و هر روز در حال کوچک شدن است تا شن و ماسه آن را برای ساخت بتن، خانه، آسفالت، جاده و غیره مصرف شود.


اخب بناب به نقل از فارس/ چند سالی است که بهره‌برداری بی‌رویه و مداوم شن و ماسه از کوه‌ها، رودخانه‌ها و منابع طبیعی از معضلات مهم برخی استان‌ها و مناطق کشور به حساب می‌آید و در نتیجه طولی نخواهد کشید، برداشت بدون برنامه‌ریزی از معادن اثرات بسیار نامطلوبی را بر پیکره محیط زیست و چشم‌انداز نواحی مجاور آن برجای خواهد گذاشت.

یکی از مناطقی که دستخوش تغییرات غیراصولی و ناملایمات بسیار شده، منطقه گردشگری کوه‌های«قره‌قشون» در بناب است که از دیرباز تفرجگاهی برای دوستداران طبیعت، ورزشگاهی برای کوهنوردان و علاقمندان به ورزش و همچنین یکی از مناطق گردشگری مردم منطقه بوده و حالا در معرض تخریب و نابودی است.

البته واضح است که مشکل این مناطق تنها به برداشت‌های بی‌رویه شن و ماسه از آنها ختم نمی‌شود و موضوع دیگری که توجه مردم منطقه را به خود جلب کرده است، برخی ساخت و سازهای بی رویه، دیوارکشی و حصارکشی‌های متعدد در دامنه‌های اطراف این کوه‌هاست؛ جایی که سال‌ها تفرجگاه ساکنان شهرستان و اهالی شهرهای همجوار بوده است.

منطقه زیبا و روح انگیز قره‌قشون یکی از مناطقی است که از سال‌های دور محل مراجعه گردشگران و کوهنوردان زیادی از شهرستان بناب و شهرستان‌های دیگر استان آذربایجان‌شرقی بوده است ولی امروز به لطف همین استخراج بی‌رویه و غیرقانونی شن و ماسه با قلبی زخمی و دردآگین در کوه های قره‌قشون، قلب دوستداران طبیعت را به درد می‌آورد.

کوه‌های قره‌قشون هر روز و هر روز در حال کوچک شدن است تا شن و ماسه آن را برای ساخت بتن، خانه، آسفالت، جاده و غیره مصرف شود.

بدون کوچک‌ترین اغماضی و با سرعتی سرسام‌آور تمام مواد اولیه مورد نیاز خود را از طبیعت برداشت می‌کنیم بدون اینکه به تبعات اسفبار این برداشت‌ها فکر کنیم.

با این اوصاف، یکی از مهم‌ترین چالش‌های کنونی محیط زیست در بناب تصرف و تخریب منابع طبیعی است و بر‌اساس آنچه قریب به اتفاق دوستداران محیط زیست هر ساله با آن مواجه می‌شوند، تبدیل بخش‌های بزرگی از مراتع شهرستان به باغات و زمین‌های کشاورزی است.

این گزارش می‌افزاید، فرماندار بناب نسبت به تهدید جدی تخریب کوه‌های قره قشون به بهانه برداشت بی‌رویه شن و ماسه هشدار داد.

وی با بیان اینکه منطقه گردشگری قره‌قشون یکی از سرمایه‌های گرنبهای طبیعی بناب به شمار می‌رود؛ گفت: اخیراً برداشت‌های غیرمجاز شن و ماسه صورت می‌گیرد و نباید با برداشت‌های بی‌رویه و غیرمجاز شن و ماسه به طبیعت آسیب رساند.

شهریار فتحی با تأکید بر اینکه برداشت بی‌رویه و غیرمجاز شن و ماسه باید از منطقه گردشگری قرق‌قشون متوقف شود؛ اظهار کرد: این محل به عنوان منطقه گردشگری بوده و باید آن را برای نسل‌های آتی حفظ کنیم.

امید است دستگاه‌های نظارتی و متولی امر با ورود به این موضوع از ادامه تخریب مراتع و برداشت بی‌رویه و غیرمجاز شن و ماسه از کوه‌های زیبا و مناطق گردشگری بناب جلوگیری کنند.

http://www.akhbarbonab.ir/2061/)

درباره‌ی سردبیر

سردبیر پایگاه خبری «اخبار بناب»

همچنین ببینید

Is Emotional Divorce Therapy How to rebuild everything - پایگاه خبری اخبار بناب شهرستان بناب

۲۵ درصد ازدواج ها در بناب منجر به طلاق می شوند

رئیس اداره ثبت احوال شهرستان بناب؛ ۲۵ درصد ازدواج ها در بناب منجر به طلاق می شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 4 =


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/akhbarbo/public_html/wp-includes/functions.php on line 5107