رونمایی سامانه پرتودهی «خودحفاظ گاما» درشهرستان بناب

سامانه پرتودهی «خودحفاظ گاما» درشهرستان بناب رونمایی شد.

170580316 - پایگاه خبری اخبار بناب شهرستان بناب

به گزارش پایگاه خبری اخبار بناب؛ رئیس سازمان انرژی اتمی ظهر امروز در آیین رونمایی از سامانه پرتودهی «خودحفاظ گامای دوجداره با ظرفیت 100 تن در روز» در شهرستان بناب اظهار کرد:  امروز با حضور استاندار محترم آذربایجان شرقی و مسوولان محلی شهرستان بناب از سامانه پرتودهی «خودحفاظ گامای دوجداره با ظرفیت ۱۰۰ تن در روز» رونمایی شد،‌ این سامانه آخرین نمونه‌‌ای است که در این فرایند تعریف و برای ساخت آن برنامه‌ریزی شده بود.

به نقل از خبرگزاری فارس از بناب، محمد اسلامی افزود: ساخت سامانه‌های مولد پرتو بسیار مهم است و همکاران ما در این مدت توانستند نمونه‌های مختلفی از این سامانه را به شکل مهندسی شده، طراحی و تولید کنند که بنده قدردان تلاش این عزیزان هستم و به آنان افتخار می‌کنم.

اسلامی عنوان کرد: در گام نخست در نظر داریم تا با یاری خداوند و تا پایان دولت سیزدهم هر کدام استان‌های کشور را حداقل با یکی از این مراکز تجهیز کنیم. البته در این مسیر امیدواریم شاهد همکارهای‌های مورد انتظار از سوی بخش خصوصی و دستگاه‌های مرتبط برای به ثمر رسیدن این طرح‌ها با سرعت بالاتری باشیم تا بتوانیم برنامه‌های خود را در این بازه زمانی محقق کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ظرف سه سال کل مناطقی که باید به ظرفیت بهره‌برداری از سامانه‌های پرتودهی برسد را انشاالله پوشش خواهیم داد.

رئیس سازمان انرژی اتمی: کشور تحت پوشش سامانه‌های پرتودهی قرار می گیرد

170580319 - پایگاه خبری اخبار بناب شهرستان بناب

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه با استفاده از سامانه پرتودهی موانع صادرات محصولات کشاورزی از بین می‌رود، گفت: استفاده از سامانه‌های پرتودهی در معیشت مردم، سلامت جامعه، ایجاد اشتغال، تقویت و توسعه صنعت و فناوری بسیار موثر است. استفاده از سامانه‌های پرتودهی کمک می‌کند تا سهم ما در بازارهای هدف؛ پایدار بماند.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه بیان کرد: موضوع مهم این است که سامانه مورد نظر هم موجب آفت‌زدایی محصولات کشاورزی می‌شود و هم قادر است ظرفیت ماندگاری و نگهداری این محصولات را افزایش ‌دهد و نیز می‌تواند از ضایعات و هدررفت محصولات و مواد غذایی جلوگیری کند.

اسلامی با اشاره به اینکه با استفاده از این سامانه موانع صادرات محصولات کشاروزی نیز از بین می‌رود؛ گفت: استفاده از سامانه‌های پرتودهی در معیشت مردم، سلامت جامعه، ایجاد اشتغال، تقویت و توسعه صنعت و فناوری بسیار موثر است. استفاده از سامانه‌های پرتودهی کمک می‌کند تا سهم ما در بازارهای هدف؛ پایدار بماند.

وی تاکید کرد: از سال‌های پیش می‌توانستیم پرتودهی محصولات کشاورزی را انجام دهیم اما متاسفانه به دلایل گوناگون به این مورد توجه واقع نشد. در سال‌های گذشته از یک سامانه برای پرتودهی لپه استفاده می‌شد که پرتودهی یک محصول را پوشش می‌داد و بر اساس اظهارات شخصی که از این سامانه استفاده می‌کند؛ محصولی که به فروشگاه‌ها فرستاده می‌شود تا ماه‌ها بدون هیچ‌گونه آفتی، سالم باقی می‌ماند و برای آن‌ها شکوفایی مالی و اقتصادی ایجاد کرده است.  

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران خاطرنشان کرد: به‌طور طبیعی چنین سامانه‌هایی می‌تواند در کل کشور نصب شود و برای همه محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد. به گفته اعضای اتاق بازرگانی به این سامانه‌ها برای پرتودهی خشکبار استان به شدت نیاز است که به یاری خداوند سامانه پرتودهی «خودحفاظ گامای دوجداره با ظرفیت ۱۰۰ تن در روز» که امروز از آن رونمایی و بهره‌برداری شد؛ در خدمت همه فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان قرار خواهد گرفت.

گزارش فارس حاکی است، آیین رونمایی و بهره‌برداری از سامانه پرتودهی «خودحفاظ گامای دوجداره با ظرفیت 100 تن در روز» با حضور  محمد اسلامی، معاون رییس‌جمهور و رییس‌ سازمان انرژی اتمی، دکتر سیدپژمان شیرمردی، معاون سازمان و مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها و جمعی از مدیران ارشد صنعت هسته‌ای و نیز مسوولان استانی و محلی در مجتمع پرتوفرآیند شمال غرب کشور (بناب) برگزار شد.

خبرنگار/ روح اله احمدزاده

درباره‌ی سردبیر

سردبیر پایگاه خبری «اخبار بناب»

همچنین ببینید

Untitled 1 - پایگاه خبری اخبار بناب شهرستان بناب

صدای شهروند/گلایه مندی شهروندان فرهنگیان سه شهر بناب از قطعی و فشار کم آب

شهروندان فرهنگیان سه شهر بناب از قطعی و فشار کم آب گلایه مند هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 6 =